Start

100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

alt
Jesienią 1918 r. Polska zaczęła odradzać się jako państwo po 123 latach niewoli.
 
 
 alt
Marszałek Józef Piłsudski ( 1867-1935 ), główny budowniczy odrodzonej Polski
 
alt
 
 Żołnierze Legionów Polskich w okopach podczas I wojny światowej (1915 r.)
 
Od 1795 r. ziemie polskie znajdowały się pod zaborem Rosji, Austrii i Prus (Niemiec). Naród polski nie pogodził się z utratą państwa i różnymi sposobami dążył do jego odbudowy. Polacy walczyli z zaborcami u boku napoleońskiej Francji oraz w powstaniach – listopadowym, krakowskim, Wiośnie Ludów i styczniowym. Dopiero jednak I wojna światowa (1914-18) osłabiła zaborców i stworzyła warunki do odrodzenia niepodległego państwa polskiego. Jesienią 1918 r. Polacy przystąpili do rozbrajania wojsk zaborczych oraz tworzenia własnych władz i oddziałów.
 alt
Polacy rozbrajają żołnierzy niemieckich w Warszawie 11 listopada 1918 r.
 
Dn. 11 listopada 1918 r. w Europie zakończyła się I wojna światowa, natomiast w Warszawie poddały się Polakom ostatnie oddziały niemieckie, a Józef Piłsudski rozpoczął tworzenie polskich władz ogólnokrajowych. Niedługo potem Józef Piłsudski wysłał depesze do rządów światowych mocarstw, informując je o istnieniu niepodległego państwa polskiego. W świat popłynęły słowa:
 
„Państwo polskie powstaje z woli całego narodu. Rząd polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski. Odtąd żadna obca armia nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie woli naszej”.
 alt
Przybycie Józefa Piłsudskiego do Warszawy
Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. AK w Bielsku-Białej zapoczątkowała klasa 2a VI Liceum Ogólnokształcącego. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikami ku czci Wojska Polskiego i Armii Krajowej oraz przy tablicy upamiętniającej żołnierzy 3. Pułku Strzelców Podhalańskich poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej.
 alt
 
Poczet sztandarowy i uczniowie klasy 2a VI Liceum Ogólnokształcącego 
pod pomnikiem ku czci Wojska Polskiego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
 
Miejskie obchody Święta Niepodległości odbędą się w niedzielę 11 listopada. Rozpocznie je msza św. w kościele Św. Maksymiliana Kolbe w Aleksandrowicach o godz. 14. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz na Cmentarz Wojskowy przy ul. Saperów, gdzie odbędzie się apel upamiętniający bohaterów walk o niepodległość Polski. Serdecznie zapraszamy Pracowników i Uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. AK do udziału w obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Apelujemy również o wywieszenie w domach flag narodowych.
 
Opracował mgr Rafał Kutryba
Odwiedza nas
Naszą witrynę przegląda teraz 54 gości 
Odwiedziło Nas
441908
DzisiajDzisiaj302
WczorajWczoraj242
WszystkichWszystkich441908